Swarovski

Keď sa povie Swarovski

Slovo Swarovski sa stalo synonymom pre bižutériu a šperky tej najvyššej kvality. Krištále Swarovski dobyli celý svet. Milujú ich nielen celebrity, ale aj každý s dobrým vkusom a zmyslom pre krásu.

Swarovského komponenty (Crystallized - Swarovski Elements)

Swarovského komponenty (Swarovski components) sú krištáľové elementy (napr. srdiečka, kocky, slzy a pod.), ktoré umožňujú ich vzájomnou kombináciou vytvoriť unikátny dizajn. Tieto komponenty sú vyrábané spoločnosťou Swarovski a sú označované pod jej značkou Crystallized - Swarovski Elements.

Tieto krištáľové komponenty sú vyrábané v rôznych tvaroch a v mnohých farebných prevedeniach a sú dodávané mnohým dizajnérom a výrobcom šperkov, či iného tovaru. Viacej informácií o značke Crystallized - Swarovski Elements nájdete na jej oficiálnom webe crystallized.com

Čo je to krištáľ?

Krištáľ môže byť dvojakého pôvodu. V prírode sa vyskytuje minerál - horský krištáľ. Je priesvitný, bezfarebný, veľmi tvrdý a čistý. Priemyselnou výrobou sa získava krištáľ, ktorý sa ďalej spracúva, a z ktorého vznikajú šperky a bižutéria. Krištále Swarovski sú precízne vybrúsené, neuveriteľne jasné a majú neobvykle vysoký obsah oxidu olovnatého, dôsledkom čoho je ich neobyčajná žiarivosť a výnimočná krása.

Niečo z histórie

Daniel Svárovský (Swarovski) sa narodil v roku 1862 v Čechách v obci Georgenthal, dnes Jiřetín pod Bukovou. Jeho rodičia vlastnili a prevádzkovali malú továreň na spracovanie krištáľu. Rodičia ho zamestnávali vo svojej výrobe. Tam sa začala jeho kariéra.

Brúsenie kameňov však prebiehalo bez väčšej mechanizácie. V roku 1883 bol Daniel Swarovski vyslaný firmou Gebrúder Feix do Viedne. Tu získava skúsenosti, vďaka ktorým sa mu podarilo vyvinúť elektricky poháňaný stroj na brúsenie bižutérnych kameňov. V roku 1892 si necháva stroj patentovať.

V roku 1895 sa presťahoval do Tirolska, mestečka Wattens. Dôvodom bola jednak rastúca konkurencia, ale aj technický dôvod. K pohonu strojov výhodne využíval bohaté zdroje vodnej energie. So švagrom Francom Weisom založili vo Wattens brusičské dielne. Najskôr si prenajali bývalú továreň na výrobu látok, ktorá bola napájaná vlastnou vodnou elektrárňou. V roku 1900 ju odkúpili a zamestnávali okolo 100 ľudí. Problémom bola závislosť firmy na dodávkach surového skleného materiálu z Jizerských hôr. Preto si vybudovali vlastné taviace pece a laboratóriá.

Daniel Swarovski mal troch synov: Wilhelma, Fritza a Alfreda. V roku 1911 spolu so synmi založil vlastnú továreň. V roku 1913 začali vyrábať opticky dokonalý krištáľ. Jeho výroba je dodnes výrobným tajomstvom. V roku 1919 založili firmu Tyrolit, v ktorej sa neskôr zamerali na vývoj brúsnych kotúčov. Tie sa využívajú na výrobu krištáľov.

Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia sa celé plochy šiat prešívali gorálkami perličkami, flitrami. V roku 1931 napadlo Swarovskému vyrábať krištáľové ozdoby na šaty, tzv. „trimmings". Dnes sa nazývajú signity. Sú to drobné krištáliky , ktoré sa dajú ľahko aplikovať na odevy a doplnky. Daniel Swarovski zomrel v roku 1956 vo veku 94 rokov. Firmu ďalej viedol jeho syn.

V roku 1956 splu s módnym domom Christian Dior uviedli na trh kameň Aurora borealis. Bol vyrobený pomocou špeciálnej metódy, ktorá umožňuje krištáľu trblietať sa vo všetkých farbách. Práve tento dúhový efekt bol využitý pri výrobe krištáľových lustrov, ktoré sa vyrábali od roku 1965. Šperky a bižutériu s krištáľmi so špeciálnym efektom Aurora borealis môžete nájsť aj v našom internetovom obchode pod označením krištáľ polárna žiara (AB crystal).

Okrem Christiana Diora využívajú Swarovského krištále aj Coco Chanel, Jean Paul Gaultier, Louis Vuitton či Versace. Okrem klasických šperkov môžete krištále Swarovski nájsť aj na luxusných kabelkách, hodinkách, ďalekohľadoch, pohároch, sluchátkach, USB kľúčoch, ale tiež aj okuliaroch. Ďalej sa krištále Swarovski využívajú na dekoráciu svadobných šiat, mobilov alebo áut.

Krištáľové svety

Tirolsko - najbohatšia spolková krajina Rakúska - ponúka návštevu múzea Kristallwelten (krištáľové svety) vo Wattens. V tejto unikátnej multimediálnej prehliadke môžeme okrem iného nájsť najmenší, ale aj najväčší brúsený krištáľ, ktorý bol kedy vyrobený. Obidva sa nachádzajú v Guinessovej knihe rekordov.